Strona głównaAktualnościBłogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Sternik dla Ochronki - zapraszamy do świątecznej akcji charytatywnej!

Drodzy Rodzice i Grono Pedagogiczne krakowskiego Sternika.


Już po raz trzeci, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, zwracamy się z prośbą do wszystkich rodziców i grona pedagogicznego krakowskiego Sternika, o czynne przystąpienie do planowanej akcji pomocy dzieciom piekarskiej ochronki przy Parafii Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (słynna Piekarska Bazylika ).


HISTORIA OCHRONKI :

Historia powstania ochronki sięga około 20 lat wstecz, kiedy siostra Goretti jako katechetka w szkole specjalnej, widząc w jakim stanie dzieci przychodzą do szkoły, zaczęła się mocno interesować ich trudnym losem. Na przerwach między lekcjami zabierała młodsze dzieci do parafii, która wtedy graniczyła z budynkiem szkoły, myła, przebierała w ciepłe ubrania, dokarmiała itp.
Jej determinacja była na tyle mocna, że „wychodziła” szybko u Ks. Proboszcza pomieszczenie, w którym mogła organizować doraźną pomoc.

Od tamtej pory siostra Goretti poświęciła piekarskim dzieciom praktycznie całe swoje życie. Z pomocą przyszli także inni ludzie dobrego serca. Dostała też mocne wsparcie z parafii i wspólnymi siłami powstała Ochronka pod jej przewodnictwem.
Dzisiaj do ochronki przychodzą dzieciaki głównie z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie przemoc, alkoholizm, narkomania, głód jest codziennością. Często jest to jedyne miejsce, gdzie mogą zaznać chwili spokoju i zjeść posiłek, odrobić zadania. W domu często czeka na nich straszna rzeczywistość, od której chcą uciec jak najdalej. Ci, co trafiają do siostry, mają szczęście, niektórzy mają go mniej, bo zdarza się, że mają w domu zakaz chodzenia do kościoła po pomoc.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, ze siostra Goretti ma w sobie coś, co może mieć tylko człowiek głębokiej wiary. Jest dla naszej rodziny wielkim autorytetem i wzorem.

Poniżej link do ochronki:

https://www.bazylikapiekary.pl/duszpasterstwo/ochronka-charytatywna.html

Planujemy, aby była to akcja wielowymiarowa i nie ograniczała się tylko do zbiórki i prezentów. Chcielibyśmy, aby była to akcja wyjątkowa, dla wszystkich, którzy zdecydują się do niej przyłączyć. Proponuję podzielić ją na kilka etapów.

Pierwszy Etap: (do 10 grudnia)

Zbiórka na terenie placówek. Zbieramy dosłownie wszystko. Żywność, środki higieniczne, zabawki, ubrania, buty, książki, gry, sprzęt i akcesoria sportowe, chemia gospodarcza. Jeśli ktoś chce podarować jakiś sprzęt elektroniczny typu stary ale działający laptop, działający telefon i tego typu sprzęty, będą zbierane w osobnej puli. Proszę bardzo, aby podarowane rzeczy były wstępnie posegregowane w kartonach i w miarę możliwości opisane. Rzeczy prosimy przynosić i zostawiać w wyznaczonym miejscu w jadalni w budynku szkół. Można zostawiać je również w przedszkolu - informacja w sekretariacie placówki.

W sekretariatach będzie także ustawiona puszka, do której można wrzucać pieniądze, które w tym roku zostaną przekazane na utworzenie klubu sportowego wewnątrz ochronki, adaptację jednego pomieszczenia oraz zakup wyposażenia.

Drugi etap: (13 grudnia)

Segregacja i pakowanie wszystkiego na podstawione samochody, mile widziana każda para rąk do pomocy. Godziny popołudniowo-wieczorne, dokładnie poinformujemy w późniejszym terminie.

Trzeci etap: (14 grudnia)

Najważniejszy etap całej akcji, to wyjazd delegacji z naszych szkół do Piekar Śląskich, aby osobiście przekazać prezenty. Chętne na wyjazd dzieci można zgłaszać przez zamieszczony w Librusie formularz do dnia 5 grudnia.
 
W zależności od liczby chętnych zorganizujemy odpowiednią logistykę.
 
  • Wyjazd z parkingu szkoły godz. 7:45, powrót około 15:00.

Nasze dzieci będą miały okazję poznać osobiście Ochronkę, osoby zaangażowane w jej codzienną pracę, warunki, jakie tam panują, poznać historię oraz codzienność, o której opowie osobiście założycielka – siostra Goretti – osoba o niezwykłej charyzmie i wielkim sercu. Będzie to niewątpliwie pouczające i pełne wrażeń wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy zdecydują się dołączyć. W planach jest także zwiedzanie muzeum Bazyliki oraz wspólna Msza św.

Wiem, że wydaje się tego sporo i zdaję sobie sprawę, że organizacja takiej akcji wymaga poświęcenia cennego czasu, ale niektóre rzeczy i sprawy nie mają swojej ceny. Kiedy poznajemy historię Ochronki i życia siostry Goretti, pieniądze i czas zmieniają swoją wartość.

Zachęcam z całego serca wszystkich rodziców i całe grono pedagogiczne Sternika do czynnego zaangażowania w naszą akcję.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi organizacyjne lub pytania, wszystko bardzo mile widziane, na pewno wspólnymi siłami uda nam się zrobić więcej.

Z wyrazami szacunku

Adrian Szołtysik
adrian(mp)szoltysik.pl
koordynator akcji

Dołącz do nas

Rekrutacja na rok 2022/2023

Kalendarz

loader

Użytkownicy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

LogowaniePrzedsięwzięcie MEiN: „Poznaj Polskę”

 
 

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas na adres

szkola.wierchy@krakow.sternik.edu.pl

lub skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale kontakt.

Kontakt

WIERCHY Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik-Kraków

ul. Radzikowskiego 52, 31-305 Kraków

tel.: 12 623 76 24