Strona głównaEsejeEsej nr 10 - Jak efektywnie i z korzyścią dla siebie uczyć się chemii ?

Esej nr 10 - Jak efektywnie i z korzyścią dla siebie uczyć się chemii ?

Esej w "Tygodniku" (część 10)


Poniżej przedstawiamy kolejną odsłonę naszego cyklu poruszającego ważne tematy w nieco dłuższej formie. Tym razem dr Wojciech Biederman, nasz nauczyciel chemii, który równocześnie prowadzi lekcje z tego przedmiotu w liceum, postara się na bazie swoich osobistych doświadczeń podpowiedzieć uczniom kilka rad odnośnie nauki chemii w szkole średniej.

Jak efektywnie i z korzyścią dla siebie uczyć się chemii ?
Techniki uczenia się chemii w liceum

Chemia nie jest przedmiotem do kucia na blachę. Nie musicie spędzać całego dnia na nauce teorii... Co z tego, że Wy jednego dnia wykujecie teorię, a drugiego dnia już nie będziecie pamiętać o co w niej chodziło. ( w bardzo wielu przypadkach tak jest) .
Nauka chemii to dogłębna ANALIZA ZADAŃ i tego uczę na moich zajęciach. Żeby wyciągnąć z zadania ile się da. Często odpowiedź jest na wyciągniecie ręki ,a Wy szukacie odpowiedzi w głowie ,a właściwie w zakamarkach Waszej pamięci.
Skutkuje to , że potem jest płacz i zgrzytanie zębami. Dlaczego? Bo na przykład zabrakło Wam czasu na sprawdzianie , czy kartkówce. Często też sądzicie, że jeśli zadanie jest długie i wymaga czytania ze zrozumieniem to jest trudne. Wtedy ze stresu omijacie go na wstępie. Tylko że właśnie te najdłuższe zadania są do wykonania bez większej wiedzy, wystarczy tylko uważnie przeczytać tekst wprowadzenia do tego zadania, a odpowiedź bez większego problemu nasunie się sama Dlatego zamiast spędzania czasu nad suchą teorią - RÓBCIE ZADANIA. Podczas robienia zadań nauczycie się najwięcej. Ale nie, że jednego dnia 50, a drugiego nic- jest to nieekonomiczne i bez sensu. ( "bo przecież tak dużo zrobiłem wczoraj".) 
KAŻDEGO DNIA róbcie określoną ilość zadań po np.10-15 , ale naprawdę codziennie I uwierzcie mi , że to Wam da większe efekty niż takie kucie na pamięć. Dodatkowym , jakże istotnym elementem jest KORZYSTANIE Z UKŁADU OKRESOWEGO PIERWIASKÓW CHEMICZNYCH. To nie jest tylko tablica, z której odczytuje się liczbę masową i atomową. Uwierzcie mi, że znacznie więcej informacji i właściwości pierwiastków można odczytać z tej pożytecznej pomocy chemicznej. Układ okresowy jest jak elementarz dla ucznia, trzeba tylko wiedzieć czego w nim szukać, a wierzcie mi , że można tam znaleźć wiele 
Szkoda tylko, że w większości szkół tego nie uczą , jak korzystać z układu i nie ograniczyć się jedynie do nauczenia się symboli pierwiastków.
Musicie mieć jasno określony CEL. Nie można mieć w zanadrzu żadnej ALTERNATYWY, bo to stworzy prostą drogę do pozostawienia głównego celu i wybrania innego prostszego. A to daje jasny sygnał do mózgu - "odpuść sobie", masz alternatywę, wybór czegoś łatwiejszego. Musicie wiedzieć KONKRETNIE, co chcecie osiągnąć i to zrobić.
Ważną rzeczą podczas nauki jest odpoczynek. Nie możecie siedzieć przy książkach cały dzień. Jeżeli nie będziecie robili sobie nawet krótkich przerw, nauka stanie się mało efektywna. Nie róbcie mega planu z milionem zadań do odhaczenia. Wyznaczcie sobie, od której godziny do której zamierzacie pełnić służbę przy książkach i zeszycie do chemii i skrupulatnie to realizujcie, a na pewno odniesiecie sukces. Np. od 12- 13 robię te 10-15 zadań i nic mnie z tego krzesła nie ruszy.
No i najważniejsze. Musicie obowiązkowo wyłączyć telefon, o laptopie nie wspominając. Zastanawiałem się często ...czy po tym jak niektórzy z Was dodają na przykład zdjęcia notatek i książek na instagramie , po czym energicznie prowadzą konwersacje pod postem, to faktycznie się uczą czy tylko udają ? Wiem to ze swojego doświadczenia, za każdym razem, jeśli po dodaniu zdjęcia trzymałem w rękach telefon to moja nauka się odwlekała w czasie. To ewidentne marnotrawstwo czasu ,swojego czasu , które do niczego nie prowadzi .

A oto kilka rad na koniec:
• Znajdź ważne powody do nauki
• Ucz się w inspirującym miejscu, motywującym do twórczego działania
• Sam dla siebie stwórz system nagród
• Rozpoczynaj dzień od czegoś inspirującego, co zmotywuje Cię do efektywnej pracy
• Stwórz swoją własną mapę marzeń i używaj jej jako źródła motywacji do działania co ułatwi skupienie się na swoim celu
• Warto znaleźć kogoś, z kim będziesz na bieżąco dzielił się spostrzeżeniami i doświadczeniami , a więc krótko mówiąc, znajdź osobę , z którą będziesz mógł regularnie się uczyć , najlepiej o zbliżonych zainteresowaniach.

dr Wojciech Biederman

Dołącz do nas

Rekrutacja na rok 2020/2021

Kalendarz

loader

Użytkownicy

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie 
 

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas na adres

szkola.wierchy@krakow.sternik.edu.pl

lub skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale kontakt.

Kontakt

WIERCHY Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik-Kraków

ul. Radzikowskiego 52, 31-315 Kraków

tel.: 12 623 76 24