Strona głównaEsejeEsej nr 2 - CZYM I PO CO JEST DZIENNIK ELEKTRONICZNY?

Esej nr 5 - Msza św. w Szkole Wierchy

Esej w Tygodniku (część 5)

Msza św. w Szkole Wierchy

W szkole „Wierchy” mamy naprawdę wielkie szczęście móc przebywać i uczyć się z Panem Jezusem pod jednym dachem. Jest On nam bardzo wdzięczny, kiedy Go odwiedzamy w Najświętszym Sakramencie ukrytym w Tabernakulum: gdy witamy się z Nim przed lekcjami i żegnamy przy wychodzeniu ze szkoły, jak również wtedy, gdy przechodzimy obok kaplicy w ciągu dnia zajęć. Zawsze możemy wejść i przyklęknąć, zwracając się do naszego Pana i Zbawiciela z jakimś miłym, serdecznym słowem.
 
W dzisiejszym Tygodniku „Wierchów” zastanówmy się nad tym, co najgłębiej czyni nas chrześcijanami. Chodzi o tajemnicę Mszy Świętej: od tego, jak żyjemy Eucharystią zależy wartość naszego życia, naszej pracy i naszych relacji międzyosobowych; od tego, jak przyjmujemy Pana Jezusa do naszego wnętrza, zależy jakimi osobami jesteśmy. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nie traktowali Mszy Świętej tylko jako jeden ze świętych obrzędów, ale żebyśmy pogłębiali nasze zrozumienie tej Tajemnicy i łączyli się w niej z Bogiem z coraz większą świadomością, wdzięcznością i zaangażowaniem.
 
W jednej homilii św. Josemaria powiedział: „Celebrujemy Przenajświętszą Eucharystię, sakramentalną ofiarę Ciała i Krwi Pana, tajemnicę wiary, która skupia w sobie wszystkie tajemnice chrześcijaństwa. Celebrujemy zatem najświętsze i nadprzyrodzone działanie, jakie może podjąć człowiek w swym życiu dzięki Łasce Bożej: przyjąć komunię w postaci Ciała i Krwi Pańskiej, co oznacza w pewnym sensie oswobodzić się z pęt ziemi i czasu, aby znaleźć się już z Bogiem w Niebie” (Namiętnie kochać świat, n. 113).
 
W „Wierchach” pragniemy nadać Eucharystii szczególną wartość w życiu szkolnym, zaznaczając jednocześnie, że Msza to nie jest tylko jedno spośród pobożnych nabożeństw. Jest to Boże Misterium, które realnie wpływa na nasze codzienne życie, ponieważ zasiewa w nas Bożą miłość, bez której nie jesteśmy zdolni do wytrwałego czynienia dobra. Msze w „Wierchach” mają również element katechetyczny: zawsze zawierają krótką homilię. Nie są obowiązkowe, ale uczniowie są zachęcani do uczestnictwa w nich (większość klas ma wtedy czas czytania). Są celebrowane o 12:45 w każdy wtorek i czwartek oraz w pierwsze piątki miesiąca. Pomału rozwijamy również grupę szkolnych ministrantów, aby Msze miały jak najgodniejszą oprawę.
 
Od listopada w naszej kaplicy leży zeszyt, do którego można wpisywać własne intencje, które odczytujemy w modlitwie wiernych. Zachęcamy Rodziców, by sugerowali synom, w jakiej intencji mogą ofiarować swoją Mszę Świętą: za zmarłego dziadka, o dobry przebieg operacji, o pokój na świecie, za szkołę, za klasę, w rocznicę ślubu rodziców, w dziękczynieniu za rozwiązanie jakiejś trudności, itd.
 
Oto 10 określeń Sakramentu Eucharystii. Każde z nich odkrywa nam jakąś prawdę o tej wielkiej Tajemnicy:
1. Eucharystia. Słowo Eucharystia pochodzi z języka greckiego i oznacza „dziękczynienie”. Msza Święta jest największym dziękczynieniem Panu Bogu, do jakiego zdolny jest człowiek, gdyż najpiękniejsze, co możemy uczynić, to przyjąć Go z miłością do naszego serca.
2. Uczta paschalna. Msza Święta to wspólne świętowanie przyjaciół Boga. Pan Jezus powiedział na Ostatniej Wieczerzy: „Już was nie nazywam sługami, ale nazwałem was przyjaciółmi”. (J 15,15)
3. Łamanie chleba. Wszyscy spożywamy z jednego Chleba Eucharystycznego. Jest jedno Ciało Chrystusa, którego każdy z nas staje się częścią. Normalnie, gdy coś jemy, zamieniamy pożywienie w nasze tkanki. W Eucharystii jest na odwrót: to my stajemy się Tym, Kogo spożywamy: stajemy się włączeni w życie Boga.
4. Zgromadzenie eucharystyczne. W Mszy Świętej łączymy się w sposób szczególny w naszej wspólnocie w kaplicy, jak również z całym Kościołem: z miliardem dziś żyjących chrześcijan, którzy gromadzą się na Mszy Świętej na wszystkich kontynentach oraz z niezliczonymi świętymi, którzy już są w niebie, jak i z tymi wiernymi, którzy przechodzą przez cierpienia czyśćcowe.
5. Najświętsza ofiara. „Eucharystia jest ofiarą, ponieważ uobecnia (czyni obecną) ofiarę krzyża, jest jej pamiątką i udziela jej owoców” (KKK 1365). Ofiara Chrystusa na Krzyżu dzieje się w Mszy Świętej jakby na nowo, ale na inny sposób: pokonując czas i łącząc się z jedyną Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Pana Jezusa. W Ofierze Ołtarza czas jakby się zatrzymuje.
6. Święta i Boska liturgia. „Mówi się o Najświętszym Sakramencie, ponieważ jest to sakrament sakramentów” (KKK 1330) i najwyższy szczyt całej liturgii Kościoła.
7. Komunia. „Nazywa się ją również chlebem aniołów, chlebem z nieba, lekarstwem nieśmiertelności, wiatykiem...” (KKK 1331). 
8. Msza Święta. Ponieważ „kończy się posłaniem wiernych (missio), aby pełnili wolę Bożą w codziennym życiu” (KKK 1332). Miejmy świadomość, że przyjmujemy Pana Jezusa do naszego serca, aby być jak On dla naszych bliźnich: miłosiernym, sprawiedliwym, pracowitym, pomocnym, wyrozumiałym…, słowem: świętym.
9. Sakrament miłości. W Mszy Świętej wszystko jest miłością: Syn Boży oddaje się z miłości swojemu Ojcu aby Miłością wybawić nas od grzechu, śmierci i nienawiści. My, wierni, z miłością łączymy się w tej Ofierze Chrystusa składając na ołtarz nasze własne ofiary duchowe: pracę, starania, radości i smutki dnia codziennego.
10. Korzeń i centrum naszego życia wewnętrznego. Jak gałązka oliwna czerpie soki z pnia i korzenia winnego krzewu, tak nasze życie otrzymuje siły, pokój i radość duchowe z tego Sakramentu Sakramentów.
 
Załączam dwie pozycje książkowe na temat Eucharystii:
 
- „Msza Święta krok po kroku”, ks. PRZEMYSŁAW KRAKOWCZYK SAC, https://www.apostolicum.pl/shop/?p=2&id_product=2762, dobry przewodnik po Mszy Świętej.
 
- „Św. Josemaría Escrivá o Eucharystii”, zbiór homilii św. Josemarii, https://gloria24.pl/sw-josemaria-escriva-o-eucharystii, (na sprzedaż u ks. Adama za 10 zł).
 
Ks. Adam

Ostatnio zmieniany środa, 20 luty 2019 18:46

Dołącz do nas

Rekrutacja na rok 2020/2021

Kalendarz

loader

Użytkownicy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie 
 

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas na adres

szkola.wierchy@krakow.sternik.edu.pl

lub skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale kontakt.

Kontakt

WIERCHY Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik-Kraków

ul. Radzikowskiego 52, 31-315 Kraków

tel.: 12 623 76 24