Strona głównaEsejeEsej nr 8 - EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI

Esej nr 4 - Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

Esej w Tygodniku (część 4)

 

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

 

Termin egzaminu ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Warto więc zainteresować się jego formą i związanymi z nim procedurami. Najważniejszym źródłem wiedzy na ten temat jest Informator opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. (https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informatory/Informator_P1_polski.pdf). Podczas lektury tego dokumentu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Po pierwsze, zadania zamknięte stanowią nieco mniej niż dwie trzecie punktów. Resztę punktów należy zdobyć poprzez odpowiedzi na pytania otwarte, które z kolei mogę mieć postać luki do uzupełnienia w tekście, krótkiego tekstu, czy wreszcie samodzielnie utworzonego tekstu. Nie mamy więc do czynienia z prostym testem wyboru. Uczeń nie formułujący w sposób zwięzły i precyzyjny swoich odpowiedzi odbiera sobie szanse na dobry rezultat.

Po drugie, sprawa poprawności ortograficznej. Otóż zgodnie z wytycznymi egzaminatorzy będą przy ocenie brać wyłącznie błędy popełnione w dłuższych formach pisemnych, czyli nawet rażące usterki w niektórych zadaniach otwartych nie spowodują obniżenia oceny. Natomiast najwyższą czujność należy zachować podczas wypracowania, gdyż cztery popełnione w nim błędy odbierają dwa punkty z łącznej sumy wahającej się między 40 a 50.

Po trzecie, gramatyka wydaje się nieobecna, to znaczy w dołączonym zestawie egzaminacyjnym nie ma zadania bezpośrednio egzekwującego znajomość np. rozbioru logicznego zdania. Należy jednak sprawnie posługiwać się kategoriami językoznawczymi, gdyż język poleceń wymusza właściwe rozumienie takich słów jak: podmiot, neologizm, równoważnik zdania czy spójnik.

Po czwarte, koniecznie należy opanować drobne umiejętności pisarskie: tworzenie opisu, charakterystyki, dialogu itp., gdyż funkcjonalne użycie 6 tego typu technik daje prawo do aż pięciu punktów za elementy twórcze w wypracowaniu.

Po piąte, polecenia. Częścią Informatora są ocenione podczas egzaminów pilotażowych prace uczniów. Warto na tym materiale opanować sztukę wypełniania poleceń, które są w wypadku wypracowania niezwykle rozbudowane. Niestety, idący na grzybobranie, aby znaleźć borowika, musi zastanawiać się, gdzie by się schował, gdyby był borowikiem. A idący na egzamin musi spojrzeć na swoje zadanie jak egzaminator, przed którym znajduje się karta oceny, a w niej owo długie polecenie rozpisane w tabelce na podpunkty. Pominięcie któregokolwiek z nich obniża wynik ucznia.

W celu jak najlepszego przygotowania się do egzaminu uczniowie klasy ósmej podejmują regularny wysiłek w czasie spotkań z polonistą Leszkiem Galarowiczem. Zadaniem nauczyciela jest tu zweryfikowanie rezultatów samodzielnej pracy z repetytorium ósmoklasisty i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości ucznia. Co tydzień też uczniowie piszą wypracowania poprawiane przez polonistów naszej szkoły. Warto spożytkować czas na zdawanie pytań i ćwiczenie.

Pierwszy w historii „Wierchów” sprawdzian zamykający etap edukacyjny przyniesie też pewną wiedzę o szkole. W dotychczasowej współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów sprawa testów wydawała się mniej istotna od wspólnego kodu wartości i od kształtowania postawy odpowiedzialności za własną edukację. Kwietniowy egzamin zweryfikuje nie tylko stan wiedzy uczniów, ale przede wszystkim naszą wiarę w wyznawane dotąd pryncypia.

 

dr Wojciech Gruchała, nauczyciel j. polskiego

Ostatnio zmieniany środa, 20 luty 2019 12:08

Dołącz do nas

Rekrutacja na rok 2020/2021

Kalendarz

loader

Użytkownicy

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie 
 

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas na adres

szkola.wierchy@krakow.sternik.edu.pl

lub skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale kontakt.

Kontakt

WIERCHY Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik-Kraków

ul. Radzikowskiego 52, 31-315 Kraków

tel.: 12 623 76 24