Strona głównaEsejeEsej nr 1 - PRZYGODA CZEKA ZA ROGIEM O WYPRAWACH OJCÓW Z SYNAMI

Esej nr 1 - PRZYGODA CZEKA ZA ROGIEM O WYPRAWACH OJCÓW Z SYNAMI

Esej w Tygodniku (część 1)

 

Od tego roku prezentujemy Państwu nową rubrykę w naszym wierchowym Tygodniku - krótki esej na wybrany temat, rozwijający konkretne zagadnienie w nieco dłuższej formie. Tematyka dotyczyć będzie podstaw funkcjonowania Szkoły, jej misji, a także kwestii związanych z bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed sternikową społecznością. Eseje ukazywać będą się co kilka tygodni, a otwierający całą serię tekst poświęcony został Wyprawom Ojców z Synami. Zapraszamy do lektury.

PRZYGODA CZEKA ZA ROGIEM

O WYPRAWACH OJCÓW Z SYNAMI

 

Za oknami szkoły oprócz remontów widać przebłyski jesieni, termometr oferuje rześkość, odpowiednie ubranie to wyzwanie, jednym słowem aura sprzyja aktywności na wolnym powietrzu. Do ruchu chłopców zachęcać nie trzeba. Każde wyjście w teren to jednak nie tylko aspekt gimnastyczny i rekreacyjny. Kontakt z przyrodą uwrażliwia nas na piękno, uczy świata, w którym żyjemy i z którego mamy mądrze korzystać. Nawet w małej dawce jest też niezbędną odtrutką dla życia spędzanego w zamkniętych pomieszczeniach, nierzadko też w rzeczywistości wirtualnej. W relacji ojca z synem czas spędzony wspólnie na takiej aktywności jest bezcenny. Te idee stały się inspiracją dla naszej szkolnej tradycji wypraw O+S jesienią i na wiosnę. Zdarzały się wyprawy bliższe i dalsze, nie brakowało rozmaitych, czasem bardzo ambitnych pomysłów. Wystarczy jednak niewiele, by wyprawa stała się faktem. Wspólny spacer, wyjście w nawet pobliski teren już rozpoczyna tę przygodę, która czeka dosłownie, tuż za rogiem! Z moich doświadczeń kilku już takich imprez zauważyłem, że najwięcej frajdy dawały najprostsze sytuacje: przejście ścieżką przez las, spacer nad, lub w strumyku, zbieranie patyków, czy podzielenie się herbatą z termosu… W tempie współczesnego życia nierzadko poszukujemy dla naszych dzieci nietuzinkowych atrakcji, planujemy dalekie podróże i sięgamy coraz dalej. Przy zachowaniu złotej zasady umiaru nie ma w tym nic złego, ja natomiast chciałbym zwrócić uwagę na umiejętność dostrzegania wartości w tym co bliskie i z pozoru mniej atrakcyjne. Może trochę w myśl starego porzekadła o tym, że cudze chwalicie, swego nie znając.

 

2018/19

 

W tym roku szkolnym proponujemy właśnie odkrywanie piękna przyrody wraz z dzieckiem w naszym najbliższym otoczeniu! Nowość polega na tym, że na wyprawy zaplanowane są piątkowe popołudnia zamiast całej soboty, czy wręcz całego weekendu. Chcieliśmy unikać sytuacji, kiedy ojciec znika z domu tylko z jednym synem na tak długi czas, zostawiając resztę rodziny samą sobie. Biorąc też pod uwagę fakt, że niejeden chłopiec ma rodzeństwo w innych klasach, jego tata ma do odbycia nie dwie, ale odpowiednio wielokrotnie więcej wypraw do zrealizowania w ciągu roku. Nie wspomnę już o wcale nie tylko hipotetycznej sytuacji, gdy tata jakiegoś ucznia jest równocześnie nauczycielem w Wierchach… Tu też powstaje multiplikacja wypraw. A skoro o nas, nauczycielach mowa, to także ważne jest uszanowanie czasu potrzebnego do odpoczynku. To właśnie bowiem w soboty i niedziele nabieramy sił do tego, aby w codziennym trudzie wychowawczym i pedagogicznym działać z energią i pełnym zaangażowaniem. Mamy też własne rodziny. Doceniamy, że możemy pracować w szkole, gdzie zwraca się uwagę zarówno na czas pracy, jak i czas odpoczynku. Piątkowe wyprawy siłą rzeczy mając mocno ograniczony czas, będą krótsze i bliższe. Nadal będą jednak wartościowe i pełne przygód. Choćby w Lesie Wolskim, czy na Pasterniku, nad Młynówką, Białuchą, Bibiczanką, lub Sudołem, na ścieżkach Dolinek Podkrakowskich, czy w drodze pod górę, na jeden z krakowskich kopców… Przygoda bowiem czeka na nas tuż za rogiem. Do zobaczenia w terenie,

Marcin Zatorski,

wychowawca klasy I

 

Ostatnio zmieniany środa, 20 luty 2019 12:05

Dołącz do nas

Rekrutacja na rok 2020/2021

Kalendarz

loader

Użytkownicy

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie 
 

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas na adres

szkola.wierchy@krakow.sternik.edu.pl

lub skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale kontakt.

Kontakt

WIERCHY Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik-Kraków

ul. Radzikowskiego 52, 31-315 Kraków

tel.: 12 623 76 24