Strona głównaAktualności

Sternik dla Ochronki - zapraszamy do świątecznej akcji charytatywnej!

Drodzy Rodzice i Grono Pedagogiczne krakowskiego Sternika.

Już po raz trzeci, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, zwracamy się z prośbą do wszystkich rodziców i grona pedagogicznego krakowskiego Sternika, o czynne przystąpienie do planowanej akcji pomocy dzieciom piekarskiej ochronki przy Parafii Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (słynna Piekarska Bazylika ).

HISTORIA OCHRONKI :

Historia powstania ochronki sięga około 20 lat wstecz, kiedy siostra Goretti jako katechetka w szkole specjalnej, widząc w jakim stanie dzieci przychodzą do szkoły, zaczęła się mocno interesować ich trudnym losem. Na przerwach między lekcjami zabierała młodsze dzieci do parafii, która wtedy graniczyła z budynkiem szkoły, myła, przebierała w ciepłe ubrania, dokarmiała itp.
Jej determinacja była na tyle mocna, że „wychodziła” szybko u Ks. Proboszcza pomieszczenie, w którym mogła organizować doraźną pomoc.

Od tamtej pory siostra Goretti poświęciła piekarskim dzieciom praktycznie całe swoje życie. Z pomocą przyszli także inni ludzie dobrego serca. Dostała też mocne wsparcie z parafii i wspólnymi siłami powstała Ochronka pod jej przewodnictwem.
Dzisiaj do ochronki przychodzą dzieciaki głównie z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie przemoc, alkoholizm, narkomania, głód jest codziennością. Często jest to jedyne miejsce, gdzie mogą zaznać chwili spokoju i zjeść posiłek, odrobić zadania. W domu często czeka na nich straszna rzeczywistość, od której chcą uciec jak najdalej. Ci, co trafiają do siostry, mają szczęście, niektórzy mają go mniej, bo zdarza się, że mają w domu zakaz chodzenia do kościoła po pomoc.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, ze siostra Goretti ma w sobie coś, co może mieć tylko człowiek głębokiej wiary. Jest dla naszej rodziny wielkim autorytetem i wzorem.

Poniżej link do ochronki:

Planujemy, aby była to akcja wielowymiarowa i nie ograniczała się tylko do zbiórki i prezentów. Chcielibyśmy, aby była to akcja wyjątkowa, dla wszystkich, którzy zdecydują się do niej przyłączyć. Proponuję podzielić ją na kilka etapów.

Pierwszy Etap: (do 10 grudnia)

Zbiórka na terenie placówek. Zbieramy dosłownie wszystko. Żywność, środki higieniczne, zabawki, ubrania, buty, książki, gry, sprzęt i akcesoria sportowe, chemia gospodarcza. Jeśli ktoś chce podarować jakiś sprzęt elektroniczny typu stary ale działający laptop, działający telefon i tego typu sprzęty, będą zbierane w osobnej puli. Proszę bardzo, aby podarowane rzeczy były wstępnie posegregowane w kartonach i w miarę możliwości opisane. Rzeczy prosimy przynosić i zostawiać w wyznaczonym miejscu w jadalni w budynku szkół. Można zostawiać je również w przedszkolu - informacja w sekretariacie placówki.

W sekretariatach będzie także ustawiona puszka, do której można wrzucać pieniądze, które w tym roku zostaną przekazane na utworzenie klubu sportowego wewnątrz ochronki, adaptację jednego pomieszczenia oraz zakup wyposażenia.

Drugi etap: (13 grudnia)

Segregacja i pakowanie wszystkiego na podstawione samochody, mile widziana każda para rąk do pomocy. Godziny popołudniowo-wieczorne, dokładnie poinformujemy w późniejszym terminie.

Trzeci etap: (14 grudnia)

Najważniejszy etap całej akcji, to wyjazd delegacji z naszych szkół do Piekar Śląskich, aby osobiście przekazać prezenty. Chętne na wyjazd dzieci można zgłaszać przez zamieszczony w Librusie formularz do dnia 5 grudnia.

W zależności od liczby chętnych zorganizujemy odpowiednią logistykę.

• Wyjazd z parkingu szkoły godz. 7:45, powrót około 15:00.

Nasze dzieci będą miały okazję poznać osobiście Ochronkę, osoby zaangażowane w jej codzienną pracę, warunki, jakie tam panują, poznać historię oraz codzienność, o której opowie osobiście założycielka – siostra Goretti – osoba o niezwykłej charyzmie i wielkim sercu. Będzie to niewątpliwie pouczające i pełne wrażeń wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy zdecydują się dołączyć. W planach jest także zwiedzanie muzeum Bazyliki oraz wspólna Msza św.

Wiem, że wydaje się tego sporo i zdaję sobie sprawę, że organizacja takiej akcji wymaga poświęcenia cennego czasu, ale niektóre rzeczy i sprawy nie mają swojej ceny. Kiedy poznajemy historię Ochronki i życia siostry Goretti, pieniądze i czas zmieniają swoją wartość.

Zachęcam z całego serca wszystkich rodziców i całe grono pedagogiczne Sternika do czynnego zaangażowania w naszą akcję.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi organizacyjne lub pytania, wszystko bardzo mile widziane, na pewno wspólnymi siłami uda nam się zrobić więcej.

Adrian Szołtysik
adrian(mp)szoltysik.pl
koordynator akcji

Rekrutacja na rok 2021/2022