Strona głównaAktualnościinformator 2019/2020 nr 5

informator 2019/2020 nr 5

Wiadomości z Wierchów
Informator 2019/2020 nr 5
Szanowni Państwo,                                                                                               9 września 2019
 
Oddajemy do rąk Państwa ostatnią, piątą część naszego informatora prezentującego ważne informacje związane z początkiem nowego roku szkolnego. 
1. Dziennik elektroniczny librus

Od tego roku szkolnego Wierchy korzystają z dziennika elektronicznego na platformie librus. Istnieją do niego trzy typy loginów: dla nauczycieli, dla uczniów, dla rodziców.
 
Z uwagi na poufną naturę loginu rodzicielskiego zachęcamy do jego odbioru podczas konsultacji przedmiotowych, które odbędą się 16 września, poniedziałek, w godzinach 16.00-18.00. 
 
Od tego roku szkolnego nasza szkoła przechodzi również na semestralny system oceniania przedmiotowego [uwaga: postawy i sternikowe świadectwa postaw nadal funkcjonować będą w systemie trymestralnym dostosowanym do rozmów opiekunowskich]
 
2. Tutoring

W drugiej połowie września rusza w naszej szkole tutoring z rodzicami uczniów klas starszych. W najbliższym czasie odezwą się do Państwa opiekunowie rodzin i poinformują Państwa o dostępnych godzinach tutoringu oraz o tematach na pierwszą rozmowę w roku szkolnym 2019/2020.
 
Co do zasady w ciągu roku szkolnego powinny odbyć się trzy takie rozmowy odpowiadające trzem trymestrom wychowawczym, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by w wyjątkowych sytuacjach rodzina lub opiekun umówili się na dodatkową rozmowę mającą na celu omówić bieżące zagadnienia.
 
Zgodnie z przyjętymi zasadami tutor danej rodziny współpracuje z nią na przestrzeni minimum dwóch lat szkolnych. W wyjątkowych uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zmiany tutora -informację taką należy przekazać szkole do połowy września danego roku szkolnego.
 
Warto podkreślić, iż tutoring nie ma na celu omawiania ocen danego ucznia, a w zamian za to skupia się na jego postawach. Owszem - wyniki w nauce mogą być pochodną zachowania dziecka, niemniej na rozmowie opiekunowskiej rodzina we współpracy z tutorem wypracowuje strategię budowania ucznia od strony dobrych nawyków i cnót. Dlatego tak ważne jest, by w spotkaniu uczestniczyło oboje rodziców oraz by razem z opiekunem spójnie, na linii dom-szkoła, ustalać cele do realizacji i razem przyglądać się podopiecznemu.
 
W klasach starszych tutoring obejmuje też regularne rozmowy tutora z uczniem. Tak budowane relacje sprawiają, że opiekun w lepszy sposób może pomóc danej rodzinie w procesie wychowania.
3. Wycieczki ojców z synami

Jak co roku proponujemy każdej klasie organizację wycieczek "ojców z synami". Zasady jakie przyjęliśmy w szkole kładą nacisk na udział w takim wyjeździe taty i syna - w sytuacjach wyjątkowych (jeśli ojciec nie może jechać) warto by uczeń mimo wszystko wybrał się na wycieczkę np. z wujkiem. Ważne jest też, by wycieczka była okazją do wspólnego spędzenia czasu na linii tata-syn: w wycieczce "ojców z synami" generalnie nie chodzi o to, że uczniowie biegną razem do przodu, a rodzice przebywają tylko w swoim towarzystwie. Każdy moment, jaki młody chłopak spędza ze swoim tatą, jest bezcenny ze względu na przekazywany przykład, budowaną więź i radość, jaką daje przebywanie razem.
W wyciecze ojców z synami może brać udział wychowawca, nie jest to jednak warunek konieczny do zorganizowania wyjazdu. Jeśli wychowawca będzie miał możliwość wybrać się na wycieczkę, pozostaje raczej z boku, oddając czas i przestrzeń rodzicom.
Idealna wycieczka ojców z synami to jednodniowy ew. maksymalnie dwudniowy wypad w miejsce, w którym można razem (na linii ojciec-syn) zrobić coś ciekawego/ekscytującego łącząc to np. ze wspólną wędrówką, zdobywaniem szczytu, aktywnością sportową itp.
Wycieczki ojców z synami co do zasady nie organizuje szkoła ani wychowawca - pomysł na wycieczkę może wyjść od rodziców lub od ROKów, którzy mogą zająć się koordynacją wyjazdu. Najlepiej, aby wycieczka odbyła się w weekend lub po szkole - wycieczka ojców z synami nie jest wycieczką szkolną ani klasową, które co do zasady mają inne cele.
Najlepiej, jeśli w ciągu roku uda się zorganizować dwie wycieczki O&S - jedną na jesień, a drugą na wiosnę. Warto o takich wycieczkach poinformować wcześniej szkołę.
4. Kalendarz szkoły na rok 2019/2020

Prezentujemy poniżej kalendarz szkoły na bieżący rok szkolny. Co do zasady zaplanowane wydarzenia odbędą się w podanych terminach, niemniej będziemy też co miesiąc publikować w Tygodniku informacje o ważnych kwestiach czekających nas w konkretnym miesiącu [z uwzględnieniem ew.zmian]
5. Zajęcia dodatkowe Stowarzyszenie Rodziców

Przypominamy, że zapisy na zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie Rodziców trwają od dzisiaj do piątku 13 września. Szczegółowe informacje o zajęciach wysyłane były do Rodzin przedszkola i obu naszych szkół 4 IX i ponownie 9 IX [pod szyldem Tygodnik Źródło] - prosimy sprawdzić skrzynki mailowe.
 
Zajęcia odbywają się po lekcjach, są nieobowiązkowe i płatne.
 
6. Wolne miejsca w busie szkolnym

Rodziców mieszkających w południowej części Krakowa, zainteresowanych korzystaniem ze szkolnego busa, prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem informacji o liczbie dzieci, które będą dowożone.

Obecnie dysponujemy jeszcze 5 miejscami na linii Swoszowickiej.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania linii będą przekazywane w wiadomości zwrotnej zgłaszającym się rodzinom.
7. Punktualność i mundurek

Przypominamy o bardzo ważnej kwestii jaką jest punktualność. Uczeń spóźniony na lekcje bardzo często wypada z rytmu dobrej pracy i ma praktycznie cały dzień spisany na straty. Równie istotne jest zagadnienie mundurków - odpowiedni strój to wyraz szacunku ucznia do wszystkich dookoła ale również do swoich obowiązków. Prosimy rodziców o szczególną uwagę w tych kwestiach.
 

Dołącz do nas

Rekrutacja na rok 2020/2021

Kalendarz

loader

Użytkownicy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie 
 

Napisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania napisz do nas na adres

szkola.wierchy@krakow.sternik.edu.pl

lub skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale kontakt.

Kontakt

WIERCHY Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik-Kraków

ul. Radzikowskiego 52, 31-315 Kraków

tel.: 12 623 76 24